Spolu s nezaměstnanými jsou na tomz pohledu půjček podobně i maminky na mateřské dovolené, důchodci, studenti či začínající podnikatelé, zkrátka ti, kteří nemají stálé zaměstnání a z něj pravidelnou výplatu. Tihle všichni jsou pro banky rizikovými klienty a s vyřízením a schválením půjčky mohou mít v bance problémy. Přitom právě v takové situaci může půjčka pomoci překonat náročné období či dočasné finanční problémy.
U nebankovní společnosti příjem dokazovat nemusíte
Jinakto chodí u nebankovních společností. Ty půjčují i rizikovým klientům, peníze nabízí lidem se záznamy v registrech dlužníků a také těm, kteří nemají, jak dokazovat příjem ze zaměstnání. Půjčka pro nezaměstnané obvykle nevyžaduje víc než občanský průkaz. Samozřejmě musíte být plnoletí a svéprávní.
To že nemá nezaměstnaný příjmy z práce navíc neznamená, že skutečně nemá žádné příjmy, což si zejména nebankovní věřitelé moc dobře uvědomují a berou tuto skutečnost v potaz při schvalování půjčky. Takovými příjmy mohou být například podpora v nezaměstnanosti, příspěvek na bydlení, invalidní nebo starobní důchody, peněžitá pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek, alimenty, příjmy z pronájmů a další.
Výhody nebankovní půjčky pro nezaměstnané
- Půjčku vyřídíte snadno a rychle online
- Nemusíte dokládat potvrzení o příjmu ze zaměstnání
- Peníze dostanete rychle na účet nebo v hotovosti
- Možnost odložení až 4 splátek
- Možnost zrušení půjčky do 30 dnů, v případě nespokojenosti
- Peníze můžete použít na cokoliv
Půjčku pro nezaměstnané vyřídíte rychle a snadno online
Jak získatpůjčku pro nezaměstnané?
- Vyplníte online žádost
- Počkáte několik minut na schválení půjčky
- Budete kontaktovaní pro vyplacení peněz
Hodí se také vlastní bankovní účet. Některé nebankovní společnosti sice nabízí i půjčky v hotovosti, ovšem jejich vyplacenímůže být zdlouhavější. Naproti tomu, když si necháte poslat peníze na účet, můžete je tam mít už do pár desítek minut. Žádost vyřídíte online, takže vám zabere takéjen několik minut. Získat peníze je tak dnes skutečně jednoduché a absence zaměstnání není až takovou překážkou. A to právě může být problém.
Nebankovní společnosti si jsou dobře vědomy toho, že půjčují rizikovému klientovi. Toto riziko si kryjí vyšším úrokem. Všimněte si někdy, jak se liší úroky u bankovních úvěrů, jimž předchází pečlivé prověřování a hodnocení bonity, a nebankovních půjček bez registrů nebo právě bez dokládání příjmu.
Nemusíte si však brát nevýhodnou půjčku. I mezi nebankovními půjčkami se dají najít výhodné, musíte však hledat, srovnávat a dobře počítat.
Buďte obezřetní a vše si dobře spočítejte
V případě, že jste nezaměstnaní je o to více důležité si půjčku dobře promyslet. Právě nezaměstnaní žadatelé o půjčky mají největší riziko pádu do dluhové pasti. Spočítejte si proto dobře své měsíční výdaje, zjistěte, kolik korun měsíčně jste schopní odložit na splátku a podle toho si půjčku vyberte. Raději si ji rozložte do delšího období, aby byly splátky co nejnižší. Předem si také zjistěte, jestli je možné nějakou splátku odložit, kdyby přišly nečekané potíže, a jaké jsou sankce za pozdní splácení. Kromě toho se zkuste držet obecně doporučovaných rad:
-
Neberte si první půjčku, na kterou narazíte.
-
Nepůjčujte si na splacení jiné půjčky, raději se svěřte do rukou odborníkům na refinancování.
-
Neberte si úvěr na zbytečnosti (dovolená, vánoční dárky atd.).
-
Půjčte si co nejméně peněz.
Půjčka by vždy měla být až posledním možným řešením. Hledejte i další možnosti řešení vaší situace, jakými může být snížení výdajů nebo naopak zvýšení příjmů například nějakou brigádou nebo jiným dodatečným příjmem.
Tipy, jak snížit výdaje
- Nejprve si udělejte přehled o svých výdajích, projděte si výpisy z účtu a shromažďujte účtenky, když platíte v hotovosti. Na konci měsíce si vše sepište, rozdělte do jednotlivých kategorií (bydlení, jídlo, zábava, doprava apod.) a nakonec sečtěte.
- Nyní víte, kolik a za co utrácíte. Projděte si jeden výdaj po druhém a u každého se zamyslete, bez čeho byste se mohli obejít nebo kde by šlo alespoň snížit náklady.
- Neutrácejte za zbytečnosti a nenechte se zlákat akčními nabídkami. U každé věci, kterou kupujete se zamyslete, jestli ji skutečně potřebujete a jestli ji potřebujete hned.
- Pokud už někde dlužíte, splaťte nejprve ty nejdražší půjčky. Doporučení, jak se zbavit dluhů jsme pro vás sepsali v jednom z předchozích článků.
Kde se nejčastěji daří snižovat výdaje v domácnosti
-
Bydlení – Bydlení je jednou z největších položek v rodinném rozpočtu, ať už platíte nájem nebo hypotéku. Nebylo by řešením vaší situace, jít bydlet do menšího a levnějšího bytu? I v případě, že je byt váš a platíte hypotéku, může se vyplatit ho pronajmout, pokud vám nájemník zaplatí více, než je splátka hypotéky a vy zároveň seženete levnější bydlení. Nezapomeňte však,vzít při propočtech v úvahu také kauci za byt a případný poplatek realitní kanceláři.
-
Úspory za energiea teplo–šetřící vodovodní baterie, úsporné žárovky nebo automatické termostaty pomohou významně ušetřit za energie, jejich pořízení ovšem znamená určitou investici. S čím ale můžete začít snadno a okamžitě je vypínání nepoužívaných spotřebičů, zhasínání světel, vypínání počítače přes noc nebo ztlumení vytápění v době, kdy není nikdo doma. V topné sezóně větrejte intenzivně a krátce, nenechávejte pootevřenou mikroventilaci.
-
Doprava – Potřebujete vůbec auto? Ušetřili byste totiž nejen za benzín, ale také pojištění, povinné ručení, opravy a servis. Auto je opravdu velký žrout peněz. Pokud se bez auta neobejdete, můžete i přesto ušetřit častějšími cestami hromadnou dopravou nebo na kole.
-
Úspory za jídlo –V kuchyni se nabízí velký prostor pro úspory. Zejména pokud jste zvyklí jíst často v restauracích nebo si kupovat hotová jídla. Důležité je dobře si naplánovat nákupy a nekupovat zbytečnosti. To vám půjde lépe pokud si sestavíte jídelníček na týden dopředu a zapojíte do něj i levnější suroviny jako jsou třeba luštěniny. Trvanlivé potraviny nebo drogerii potom nakupujte ve velkých baleních, která bývají cenově výhodnější.
-
Úspory za zábavu a volný čas – Zde je prostor pro úsporu u každého jinde v závislosti na jeho zájmech. Někdo má nejvíce prostoru k úsporám, když místo restaurací začne jíst doma nebo si nebude kupovat kávu s sebou. Jiný může nejvíce ušetřit za cigarety nebo alkohol, které navíc neprospívají našemu zdraví a tím mohou zvyšovat náklady na zdravotní péči. I malé částky, které utrácíte pravidelně se časem nastřádají. Když si takové útraty sečtete třeba za rok, vytvoří nemalou položku.
-
Telefon a internet – Poptejte se známých, kolik platí za tyto služby nebo použijte internetové srovnávače. Jak na poplatky zavolání, tak i za připojení k internetu se dají často s poskytovateli domluvit lepší ceny. Předchozí průzkum cen na trhu, vám pomůže s vyjednáváním.
-
Předplatné –Projděte si jaká platíte předplatná, zda některá z nich nevyužíváte nebo byste se bez nich mohli alespoň dočasně obejít. Nejčastěji se jedná o streamovací služby, filmy, hudbu, software.
-
Cashback–Seznamte se s podmínkamicashback portálů, které vám vrátí zpět část peněz za vaše nákupy přes internet.
-
Bankovní poplatky– Platíte nemalé peníze za bankovní poplatky? Podívejte se na nabídku účtů zdarma. Dnes je u nás již nabízí mnoho bank.
Tipy, jak zvýšit příjmy nebo získat dodatečný příjem
-
Zjistěte si, jestli nemáte nárok na nějaké sociální dávky
-
Najděte si brigádu. I nekvalifikovaná práce s nižší hodinovou mzdou může být lepší než nic. Navíc jde o dočasné řešení, které vám nebrání v dalším hledání vysněné práce.
-
Zamyslete se, zda nemáte něco, co byste mohli prodat. Kromě cenných věcí, jako jsou například šperky nebo auto, které nutně nepotřebujete to může být například i nepoužívané sportovní vybavení, nářadí, oblečení nebo nábytek či elektronika.
-
Zvažte, jestli nemáte nějaké schopnosti, které by se daly zpeněžit. Může se jednat třeba o znalost cizího jazyka, pečení vánočního cukroví nebo využití řemeslné zručnosti. Jen si nezapomeňte zjistit podmínky, za kterých si můžete takto přivydělávat. Třeba se v takové práci shlédnete a pomůže vám nastartovat vlastní podnikání.
-
Nemusíte mít zrovna investiční nemovitost, abyste si mohli přivydělávat formou pronájmu. Pronajmout můžete i jeden pokoj ve vašem bytě, garáž nebo auto, ať už na ježdění nebo jako reklamní plochu.