Jak je to s mateřskou v České republice?
Hovorový výraz „mateřská“ se používá pro peněžitou pomoc v mateřství, která má ženě nahradit mzdu po dobu trvání mateřské dovolené. Tu poskytuje matce zaměstnavatel a její trvání je nejvýše 28 týdnů. V případě dvojčat a vícerčat pak týdnů 37. Na mateřskou je možné nastoupit 8 až 6 týdnů před plánovaným termínem porodu a o přesném dni nástupu rozhoduje sama žena. Záleží tedy na tom, jak se cítí a zda je stále schopná i přes pokročilé těhotenství chodit do práce. Právě ode dne nástupu pak lze začít pobírat i peněžitou pomoc v mateřství a začíná tedy běžet ona zmíněná lhůta 28 týdnů.
Na jak vysokou mateřskou máte nárok? Spočítejte si ZDE.
Kdo má nárok na mateřskou?
Peněžitá pomoc v mateřství je vyplácena ženám, které byly účastny nemocenského pojištění, ať již jako zaměstnankyně anebo podnikatelky. Pro její přiznání je důležitá doba účasti na nemocenském pojištění. Ta musí být alespoň 270 dní ve 2 letech předcházejících odchodu na mateřskou. Nemocenské pojištění má povinnost za zaměstnankyni povinně odvádět zaměstnavatel Jde totiž o složku povinného sociálního pojištění. Pozor ale na situaci, kdy sice pracujete, ale nemáte trvalý pracovní poměr. Váš pracovní vztah se zaměstnavatelem je stvrzen například dohodou o pracovní činnosti nebo dokonce pouze dohodou o provedení práce. Pokud je výdělek z těchto činností nižší než 10 000 Kč měsíčně, zaměstnavatel nemá povinnost platit za vás nemocenské pojištění a nárok na mateřskou vám tedy nevznikne.
A co rodičovská dovolená?
Ta navazuje bezprostředně na mateřskou. Po zmíněných 28 týdnech tedy žena automaticky nastupuje na rodičovskou. S ní souvisí vyplácení rodičovského příspěvku, o jehož výši a délce pobírání rozhoduje do jisté míry žena sama. V současné době platí, že si lze zvolit libovolnou dobu trvání rodičovské od 2 let do 4 let věku dítěte. V případě, že na to má žena dostatečný příjem, může být její rodičovská i kratší. Vždy však platí, že po dobu trvání rodičovské má nárok na vyplacení celkové částky 300 tisíc korun. Výše měsíčního příspěvku se tedy odvíjí od doby trvání rodičovské. Zatímco na mateřskou dosáhne pouze ten, kdo splní zákonné podmínky délku nemocenského pojištění, na rodičovský příspěvek má nárok každý rodič.
Z pracáku rovnou na rodičovskou
Jestliže je těhotná žena nezaměstnaná a je vedena Úřadem práce jako uchazečka o zaměstnání, ztrácí obvykle nárok na peněžitou pomoc v mateřství. A již od prvního dne po porodu dítěte tedy začíná čerpat rodičovský příspěvek. Zároveň nemá možnost volby a délka její rodičovské dovolené je automaticky 4 roky. Výjimkou může být situace, kdy se nezaměstnanou stala žena, která již byla těhotná a nástup na mateřskou by teoreticky stihla do 180 dnů od počátku registrace na Úřadu práce. Tak dlouho totiž trvá ochranná lhůta po skončení pracovního poměru, v rámci které má žena ještě nárok na mateřskou dovolenou. Při počítání doby nástupu na mateřskou je tedy dobré o této ochranné lhůtě vědět a přizpůsobit jí den nástupu na mateřskou. Byla by škoda se o peněžitou pomoc v mateřství připravit jen tím, že nastoupíte na mateřskou formálně o několik dní později.
Jak vysoký může být váš rodičovský příspěvek, zjistíte ZDE.
Mateřská a rodičovská dovolená není jen pro ženy
Peněžitou pomoc v mateřství stejně jako rodičovský příspěvek mohou čerpat jak ženy, tak muži. A muži se opravdu do péče o děti zapojují. Ve srovnání se ženami je jich stále ještě minimální počet, jak ukazuje graf níže. Přesto však první vlaštovky v tomto ohledu existují.
Specifika čerpání peněžité pomoci v mateřství pro muže
Čeští muži chodí běžně na rodičovskou dovolenou zhruba od 5. měsíce života dítěte. A samozřejmě pobírají s ní spojený rodičovský příspěvek. Hlásit se ale mohou i o peněžitou pomoc v mateřství, pokud chce matka dítěte co nejdříve po porodu nastoupit zpět do práce. Důvodů k tomu může být několik. Jedním z nich je například vyšší příjem matky než otce anebo lépe rozjetá kariéra. Dalším důvodem může být třeba i fakt, že matka o dítě nejeví zájem a péče tak přejde kompletně na otce. V těchto případech může otec čerpat už i peněžitou pomoc v mateřství, nejdříve však po 6 týdnech od porodu, tedy po skončení šestinedělí.
Počet příjemců rodičovského příspěvku v období 2001-2020 [zdroj dat: MPSV]
Jak je to s přivýdělkem na mateřské a rodičovské?
Někdo si vůbec nedokáže představit, že by při péči o miminko ještě vydělával peníze, jiný si naopak rád zpestří den i jinou činností. Záleží na tom, jak si vše zorganizujete. Vydělat si bokem peníze ještě k mateřské i rodičovské ale možné je. Má to ale několik háčků. V pracovním poměru, z něhož vám vznikl nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství, nadále pokračovat nemůžete. Pracovat je ale možné na základě nové pracovní smlouvy u stejného nebo jiného zaměstnavatele.
Úvěr na mateřské? Ano, ale…
Zlepšit si finanční situaci po dobu trvání mateřské či rodičovské dovolené je možné také prostřednictvím úvěru. Ten má ale svoje specifika. Banky totiž klientovi, který aktuálně pobírá peněžitý příspěvek v mateřství či rodičovský příspěvek, obvykle neposkytují. V případě těchto příspěvků jde totiž o státní příspěvky, které se při posuzování bonity klienta a jeho úvěruschopnosti neberou v úvahu, protože jsou primárně určeny na pokrytí základních potřeb dítěte a jeho rodiče.
Jak z toho tedy ven? Možností je hned několik:
-
O úvěr může požádat partner či manžel, který má stabilní příjem ze zaměstnání. Právě ten je pro banku dostatečnou zárukou, že poskytnutý úvěr bude bez potíží či dokonce případné exekuce splacen.
-
Pokud se banka k ženě na mateřské obrací zády, ale ona přesto potřebuje peníze, protože třeba nepřišly včas alimenty anebo státní příspěvky a nájem či energie se z něčeho zkrátka platit musí, je možné se obrátit na nebankovní finanční instituce. Nebankovní půjčka nebo spotřebitelský úvěr nabízí v mnoha případech podobně výhodné podmínky jako úvěr v bance a jejich sjednání je ve srovnání s bankovním úvěrem navíc velmi jednoduché. Stačí vyplnit online formulář, odeslat a počkat na posouzení vaší žádosti.
-
Další možností pro matky podnikatelky je půjčka pro podnikatele. Ta může být jak bankovní, tak nebankovní. Vždy je ale potřeba myslet na to, že pro tento případe je nutno být schopen prokázat výši svého příjmu. To lze v případě OSVČ pouze daňovým přiznáním z předchozího roku.
-
P2P půjčky mohou být také řešením pro matky na mateřské či rodičovské. A nejenom pro matky. V některých případech se v podobné situaci mohou vyskytnout i otcové. V tomto případě si lze potřebné finanční prostředky půjčit přímo od lidí, kteří půjčku naopak berou jako investici. Ve většině případů je ale potřeba zveřejnit svůj příběh a zdůvodnit žádost o půjčku, což pro většinu matek trpících nedostatkem finančních prostředků nemusí být zrovna příjemné.
-
Pokud se jako matka samoživitelka na mateřské ocitnete v situaci, kdy nemáte ani prostředky na zajištění základních životních potřeb svých a dítěte a alimenty nepřicházejí, máte vždy možnost obrátit se na tzv. sociálku, tedy Českou správu sociálního zabezpečení a požádat například o příspěvek na bydlení nebo příspěvek v hmotné nouzi a další. O podmínkách, za kterých máte na výše zmíněné příspěvky nárok, vás právě na těchto úřadech informují a často vám pomohou i s vyplněním žádosti.
Jaké jsou přednosti a nedostatky půjčky na mateřské?
V případě, že opravdu nemáte peníze nazbyt, je půjčka na mateřské finanční injekcí, která přijde v ten správný čas. Počítat musíte často s nebankovní půjčkou, která ale poskytne:
- Peníze na ruku či na účet ihned.
- Možnost půjčit si vyšší i nižší částky. Vše záleží pouze na vaší volbě a tom, jak a zda půjčku zvládnete splácet.
- Vyřízení všech papírů online bez zbytečného zdlouhavého papírování.
- Flexibilní přizpůsobení výše splátek i doby splácení.
- Možnost odložení splácení v případě, že se vaše finanční situace nenadále zhorší.
Počítat je ale nutné také s tím, že je potřeba mít stabilní příjem. Pro nebankovní ústavy často stačí právě i rodičovský příspěvek či peněžitá pomoc v mateřství. Je sice možné, že u nebankovního poskytovatele půjček dostanete ve srovnání s bankovními ústavy horší podmínky, tedy vyšší úrok a celkové RPSN. Přesto však máte možnost narazit na takovou půjčku, jejíž podmínky budou s bankovním úvěrem srovnatelné. Stačí jen dobře vybírat a dát si čas na porovnání jednotlivých nabídek.
O půjčku na mateřské zažádáte z pohodlí domova
Většina maminek může potvrdit, že dostat se někam s malým dítětem, je často nemožné. Nebankovní půjčku na mateřské si naštěstí můžete zřídit pohodlně z vlastního obýváku. Stačí si zapnout počítač nebo chytrý telefon a vyplnit online formulář. Pak již jen počkáte na vyjádření, jestli a kolik si budete moci půjčit. Není nutné nikam chodit a vysvětlovat, na co si půjčujete a proč peníze potřebujete. Půjčku na mateřské navíc můžete využít úplně na cokoliv. Je jen na vás, kam peníze investujete. Potřebujete nakoupit výbavičku pro miminko? Anebo zaplatit nájem? Na obojí si můžete půjčit.