Výše hypotéky v porovnání s hodnotou nemovitosti
Ceny nemovitostí za posledních pár let neuvěřitelně stouply. Situace je kritická hlavně ve větších městech, kde může mít řada lidí problém dosáhnout na potřebnou částku. Kvůli regulacím od české národní banky totiž již není možné získat 100% hypotéku pro pokrytí celé ceny nemovitosti. Aktuálně se většina hypotečních úvěrů pohybuje do 80 % hodnoty nemovitosti, případně za vyšší úrokovou sazbu můžete dosáhnout na 90% hypotéku.
Z toho vyplývá, že pro koupi nemovitosti o hodnotě 2 000 000 korun potřebujete mít naspořeno ideálně 400 000 korun, případně si tyto peníze sehnat jinde.
Chybějící částku například pro zaplacení daně z nabytí nemovitosti, právní poplatky či případnou rekonstrukci, můžete vyřešit například nebankovní půjčkou.
Nejen úroková sazba, ale hlavně RPSN
Hypotéka je specifickým dlouhodobým úvěrem, takže je nesmírně důležité vybrat nízkou úrokovou sazbu, ale nepřehlédnout ani případné poplatky. Směrodatným údajem při porovnání jednotlivých nabídek by mělo být RPSN, což je zkratka pro roční procentní sazbu nákladů, která v sobě zahrnuje vše, co na hypotéce přeplatíte. Samozřejmě platí, že čím nižší RPSN, tím výhodnější hypotéka.
Zároveň se však neorientujte pouze podle nabídek z online kalkulaček, které mohou ukazovat nejnižší možná čísla. Záleží na vaší konkrétní situaci, příjmech a dalším zadlužení, podle kterého vám banka nabídne odpovídající podmínky hypotéky.
Doba fixace
Nízké úroky pří získání hypotéky netrvají věčně. Pro jistotu této úrokové sazby se využívá takzvaná fixace. Po jejím skončení se většinou úroky zvýší, nebo můžete přejít k jiné bance a svou hypotéky refinancovat. To, jestli zvolit raději kratší či delší dobu fixace záleží na aktuální situaci na trhu a předpokládaném vývoji. Bohužel však nikdo není schopný s jistotou určit, jak na tom budou hypotéky za 2 až 5 let. Aktuálně se však jeví jako dobrá strategie zafixování úroků na delší dobu.
Výběr dobré banky
V případě, že máte poměrně vysoký příjem za zaměstnání a nejste ničím zatíženi, není výběr banky problém. Komplikovanější situace nastává hlavně v případě, kdy jste OSVČ či podnikáte. V takovém případě se nabídka bank, které budou ochotné nabídnout vám výhodnou hypotéku, značně snižuje. Nemusí být od věci, obrátit se na pomoc hypotečního specialisty, který vám doporučí vhodné řešení.